(συνέχεια ασκήσεων)
8. ΧΡΩΜΑ: Σκοπός της άσκησης αυτής είναι να παρατηρήσουμε τη δύναμη των χρωμάτων στο κάδρο μας. Φωτογραφίζουμε ό,τι θέλουμε, δίνοντας όμως μεγάλη σημασία στα χρώματα. 9. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΦΩΤΟΣ Βρίσκουμε ένα σημείο από όπου να φαίνεται ουρανός και σπίτια (ή και δέντρα κτλ., όχι όμως σκέτος ουρανός). Βγάζουμε πολλές φωτογραφίες στη διάρκεια της ημέρας από το ίδιο ακριβώς σημείο, με ίδιο καδράρισμα, για να δούμε τα χρώματα που προκύπτουν από την εκάστοτε θέση του ήλιου. Φωτογραφίζουμε από νωρίς το πρωί με απόσταση 2 ωρών μέχρι τη δύση του ηλίου (αν αυτό είναι εφικτό). Χρησιμοποιούμε 2 διαφορετικές ρυθμίσεις κάθε φορά: μία στο AWB (Auto White Balance = Αυτόματη Ισορροπία Λευκού) και μία στο πρόγραμμα Daylight (Φως Ημέρας ή εικονίδιο ήλιου). Θέλουμε πχ. 08.00 -------> Μία φωτογραφία στο AWB + μία στο Daylight 10.00 -------> >> + >> 12.00 -------> >> + >> 14.00 -------> >> + >> 16.00 -------> >> + >> 18.00 -------> >> + >> * Κάθε εβδομάδα μου στέλνετε 3-4 φωτογραφίες από την αντίστοιχη άσκηση στο email μου [email protected] , μέχρι 1 μέρα πριν το μάθημα, για να τις συγκεντρώσω και να τις δούμε μαζί από κοντά.
0 Comments
Leave a Reply. |