Μία μικρή ανακεφαλαίωση με τις έως τώρα ασκήσεις, για όσους θέλουν να έχουν μαζεμένες τις οδηγίες.
1. ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ: Φωτογραφίζουμε το ίδιο ακριβώς κάδρο, έχοντας εστιάσει πάντα στο ίδιο σημείο, με όσα διαφορετικά διαφράγματα μπορούμε, ώστε να δούμε τις διαφορές στο βάθος πεδίου. Αν η μηχανή μας δεν μας λέει ξεκάθαρα την τιμή του διαφράγματος, πειραματιζόμαστε με τα μενού "πορτραίτο", "τοπίο" κτλ. 2. ΤΑΧΥΤΗΤΑ: Βρίσκουμε ένα κινούμενο θέμα (πχ, ένας φίλος που κουνάει το χέρι του, ή ένας μετρονόμος). Φωτογραφίζουμε το ίδιο ακριβώς κάδρο, έχοντας εστιάσει πάντα στο ίδιο σημείο, με όσες διαφορετικές ταχύτητες μπορούμε, ώστε να δούμε τις διαφορές στην καταγραφή και το πάγωμα της κίνησης. 3. ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ / ISO: Πάλι φωτογραφίζουμε ένα σταθερό θέμα, εστιάζοντας πάντα στο ίδιο σημείο. Αλλάζουμε τα ISO, από την χαμηλότερη ως την υψηλότερη τιμή του, για να εντοπίσουμε διαφορές στο "θόρυβο" της φωτογραφίας. Αν δεν εντοπίζουμε στη μηχανή μας δυνατότητα αλλαγής του ISO, πειραματιζόμαστε στα αυτόματα μενού νύχτας και μέρας. 4. ΦΩΤΟΜΕΤΡΗΣΗ: Φωτογραφίζουμε όπως σε όλες τις προηγούμενες ασκήσεις το ίδιο θέμα, σταθερά εστιασμένο. Φωτογραφίζουμε μία φορά σύμφωνα με αυτό που μας δίνει το φωτόμετρο της μηχανής μας (0), μία υποεκθέτοντας (-1 ή -2) και μία υπερεκθέτοντας (+1 ή +2) για να δούμε τις διαφορές. 5. ΦΑΚΟΙ: Αν η μηχανή μας διαθέτει ζουμ, παραμένουμε σε ένα σταθερό σημείο (με τρίποδο ή χωρίς) και φωτογραφίζουμε σε πολλές διαφορετικές εστιακές αποστάσεις το ίδιο ακριβώς θέμα. Παρατηρούμε ότι όσο μεγαλώνει το ζουμ, πηγαίνοντας προς τηλεφακό δηλαδή, περιορίζονται τα πράγματα που "χωρούν" στο κάδρο μας, και φαίνονται συγχρόνως σα να έρχονται πιο κοντά. Όσοι δεν έχουν ζουμ, αλλά διαθέτουν διαφορετικούς φακούς, κάνουν την ίδια άσκηση αλλάζοντας τους φακούς τους, κρατώντας πάντα σε σταθερό σημείο τη μηχανή. 6. ΓΡΑΜΜΕΣ: Χωρίς συγκεκριμένους περιορισμούς, φωτογραφίζουμε γραμμές. Είτε αφαιρετικό είτε περιγραφικό το αποτέλεσμα, θέλω να πειραματιστείτε με τις γραμμές στο κάδρο και τη δυναμική τους. 7. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ ΟΙΚΕΙΟΥ ΧΩΡΟΥ: Φωτογραφίζουμε το σπίτι μας με όσο πιο "φρέσκια" ματιά μπορούμε. Το σπίτι είναι ένας χώρος που τον βλέπουμε συνεχώς, γι'αυτό και συνήθως παραβλέπουμε τις ενδιαφέρουσες πλευρές του. Φωτογραφίζουμε από ασυνήθιστες γωνίες λήψης, λεπτομέρειες, πράγματα που δεν είναι αυτά που συνήθως παρατηρούμε. * Κάθε εβδομάδα μου στέλνετε 3-4 φωτογραφίες από την αντίστοιχη άσκηση στο email μου [email protected] , μέχρι 1 μέρα πριν το μάθημα, για να τις συγκεντρώσω και να τις δούμε μαζί από κοντά.
0 Comments
Leave a Reply. |